Arhive kategorija: Тим за заштиту деце – ученика од насиља, злостављања и занемаривања

ТИ ОДЛУЧИ

Поражавајућа је чињеница да је све више младих људи који већ у пубертетском узрасту, експериментишући с алкохолом или психоактивним супстанцама отварају пут, за себе али и своје најближе, ка болестима зависности.

Лако се упадне у замку, а пут ка излазу или излечењу није нимало лак. Зато је Пројекат „Ти одлучи!“, који је подржао Покрајински секретаријат за здравство, намењен не само младима, већ свима којима је важно да превенирају или се ухвате у коштац с проблемомима које болести зависности носе! Како препознати симптоме.

  • Како избећи заблуде
  • Који су први кораци?
  • Коме се обратити?
  • Како препознати процесе настајања и лечења болести зависности

Заблуда је да је лако, а најбољи лек је знање и поверење!

О СВЕМУ ОВОМЕ НА http://www.tiodluci.rs

 

“Здраво растимо“

Синоћ је у нашој школи, у оквиру пројекта “Здраво растимо“, одржано предавање ученицима 7.разреда. Ученици су добили приручнике који ће им помоћи да промене неке своје лоше навике у исхрани и у односу према физичкој активности.
Предавање су одржале Јелена Вучићевић-Савићевић и Наташа Аћимовић

SDC13033 SDC13034 SDC13041 SDC13056 SDC13060 SDC13068 SDC13069 SDC13071

Обележавање Дана детета

Са члановима Ученичког парламента и Библиотечке секције обележили смо Дан детета, 20. новембар ове године приредбом ,,Деца певају деци“.

Поред образовне и васпитне функције, приредбе су извор веселе и пријатне атмосфере која захтева озбиљан и одговоран приступ  самом догађају. Аплаузи публике представљају потврду да оно што радимо током ваннаставних активности јесте вредно и лепо, а доприноси међусобном разумевању и сарадњи.

Обележавање Дана толеранције

Дана 16. 11. 2017. године, поводом обележавања Међународног дана толеранције,  ученици наше школе приредили су књижевно вече. Том приликом  више од тридесеторо ученика прочитало је своје радове на тему „Сви смо ми рођени једнаки“.  Учествовали су следећи ученици: Милица Јовичић, Кристина Старчевић, Ања Аћимовић, Вања Драшковић, Анела Хаџибрахимовић, Ана Николић, Јована Јоковић, Анђела Ђуричић, Јована Чегањац, Теодора Јовановић, Тијана Чегањац, Немања Живковић, Михаило Ђоковић, Жарко Кнежевић, Мартина Ћирковић, Анђелка Николић, Марија Митрашиновић, Анђела Маринковић, Милица Митровић, Ива Леонтијевић, Никола Танасковић, Јована Митровић, Ненад Скоковић, Тамара Колашинац, Јанко Савић, Марија Јеремић, Валентина Николић, Милица Узуновић, Јована Станисављевић, Марија Ћебић, Тања Ђуровић и Јасминка Лековић. Музички део програма припремили су ученици Василије Вуковић, Борис Лангура, Јанко Савић, Јована Станисављевић, Тамара Колашинац и Ана Николић, a као водитељски пар учествовали су Нина Јовановић и Бојан Дуловић. И овог пута ђаци су потврдили да размишљају зрело и одговорно. Својим радовима подсетили су вршњаке да међу другарима не сме бити неразумевања и изопштавања, али и  одрасле да буду толерантни и да пруже деци прилику да, упркос различитостима, имају једнака права. Захваљујемо ученицима што су нам показали да и они знају да је свако дете другачије, али посебно и вредно, башкао што су и састави које су нам прочитали.

Основи безбедности деце

Дарко Даниловић, полицијски инспектор ПУ УЕ, одржао је предавања  за ученике  IV и  VI разреда у оквиру пројекта „Основи безбедности деце“.

„Чујем, слушам, разумем“

Пројекат „Чујем, слушам, разумем“ у организацији Школског диспанзера, Саветовалишта за младе.

Реализоване су интересантне теме за наше ученике:

IV и V разред – „Предрасуде“

VI  и VII разред – „Решавање конфликата“

ТЕЛЕФОНСКА ЛИНИЈА ЗА ПРИЈАВУ НАСИЉА У ШКОЛАМА

СОС : 0800 200 201 
Линија ради континуирано током целе школске године од 9.00-14.00.  

У децембру месецу 2011.године отворена је СОС линија за пријаву насиља у школама. Стратешки циљ отварања овакве линије био је да се насиље заустави и спречи, а да се за децу односно ученике створи безбедно окружење и пруже безбедни услови за учење. Телефон је пре свега намењен деци, родитељима, свим запосленима у образовним установама, као и онима којима је потребна додатна помоћ у решавању проблема насиља, и онима који се на различите начине баве питањем превенције насиља. За рад на СОС линији за пријаву насиља у школама обучено је 60 саветника у сарадњи са УНИЦЕФ-ом и Националном дечијом линијом НАДЕЛ.
    Untitled    Улога телефона је трострука:
• Емпатијска- саветници активно слушају, показују разумевање,  уважавају саговорнике који пријављују проблем .
• Инструктивна односно информативно-едукативна- саветници  након добијања што прецизнијих података од саговорника, дају  информације о томе на који начине се може решити пријављени  проблем, које кораке треба предузети и којим редоследом. Сарадник који  се јавља на телефон обавезан је да одмах обавести и активира Републичку инспекцију када су у питању случајеви са III нивоа насиља и која даље предузима активности у оквиру своје надлежности.

• Истраживачка- саветници у складу са протоколом бележе потребне информације, затим га електронским путем шаљу Јединици за превенцију насиља која све протоколе прати и чува, како би они били основа за различите врсте истраживања и осветљавања стања насиља у нашим школама из специфичне перспективе.

Угледни час „Дигитално насиље“

Наставнице наше школе Весна Лијескић и Јелена Маринковић одржале су заједно угледни час одељењског старешине „Дигитално насиље“ са својим одељењима VI 4 и VI 6. Ученици су учествовали у свим активностима, представили поједине замке интернета и друштвених мрежа, а видели смо и драматизације могућих проблематичних ситуација.IMG_5174

IMG_5180IMG_5175IMG_5170IMG_5164IMG_5158IMG_5154IMG_5156IMG_5152IMG_5153IMG_5151

IMG_5188IMG_5187IMG_5190IMG_5186

 

ЕДУКАЦИЈА О ФАЛСИФИКОВАНИМ ЛЕКОВИМА

У четвртак 12.5.2016.године  у 14 часова у просторијама  ГКЦ Ужице , осмаци једног одељења наше школе ,присуствовали су едукацији за младе о фалсификованим лековима и представљању едукативног стрипа „Лана Тафи“у организацији Апотеке Ужице.Предавач је био Мр.фарм.Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства.

LanaTafi (1)

Сви ученици који су присуствовали добили су по један примерак поменутог стрипа.

 

 

 

Дигитално насиље– превенција и реаговање приручник

 

Приручник „Дигитално насиље – превенција и реаговање“ намењен је ученицама , наставницама , родитељима, као и свима који раде на заштити деце и младих од насиља, злостављања и занемаривања.

digitalno-nasiljeprirunik-1-638

Прегледајте или преузмите приручник

Публикација „Дигитално насиље – превенција и реаговање“ објављена је у оквиру програма Развој капацитета система за борбу против насиља, злостављања и злоупотребе деце путем интернета који су, уз финансијску подршку Владе Велике Британије, реализовали Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, Педагошко друштво Србије и УНИЦЕФ. Публикација је такође део пројекта Зауставимо дигитално насиље који реализују Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, УНИЦЕФ и компанија Теленор.

(Извор: http://www.digitalno.pedagog.rs/)