Arhive kategorija: Франкофонија

Прва у Србији

Лена Којадиновић, ученица V 1 наше школе,  показала је изузетну креативност и маштовитост јер је освојила прво место на Ликовном конкурсу „Париз виђен мојим очима“ који је, поводом Месеца Франкофоније, за ученике основних школа расписао Одсек за романистику Филозофског факултета у Новом Саду.

Честитамо Лени на овом великом успеху!

Дани Франкофоније 2021

Месец Франкофоније 2021. ученици, школски библиотекари и наставници француског језика посветили су књижевности и култури – поезији француских песника и мислима чувених француских писаца, као и ликовним радовима ученика који су учествовали на конкурсу „Париз виђен мојим очима“.

Француски језик, језик љубави и уметности, има обожаваоце широм света.. Кроз библиотечку грађу, изложбе ликовних и литерарних радова ученика, ваннаставне активности и радионице, школска библиотека афирмише језике који се уче у школи и доприноси квалитету образовања.

Школским пројектом ,,Упознајмо Француску“ обележени Дани франкофоније 2019

Школски пројекат – угледна активност ,,Упознајмо Француску“ реализован је сарадњом ученика, наставника француског језика, географије и школских библиотекара. На овакав начин ученици усвајају циљеве и задатке више предмета, а истовремено формирају своју личност у космополитском духу, мотивисани на неговање толеранције и упућени на динамичније и ангажованије комбиновање знања. Овакав вид наставе и ваннаставних активности омогућава ученицима савремен, активан и креативан рад.

У школи је постављена изложба „Омиљени француски сликари наших ученика“ и пано „Омиљени француски писци наших наставника,“ као и панои о француским  градовима. Покрајине, градови, писци и сликари Француске били су предмет истраживања ученика у школској библиотеци, који су свој рад представили приказом презентација у Народној библиотеци Ужице 28. марта 2019.

Више фотографија можете видети на следећим линковима:

https://www.facebook.com/pg/Biblioteka-O%C5%A0-Du%C5%A1an-Jerkovi%C4%87-1707200572895532/photos/?tab=album&album_id=2350408371908079&__xts__%5B0%5D=68.ARCBO3yzPtY–ktsxfZ37rrLV_qpOb93Thp948FiiLEcZqqcEPYjIU7a7iMIgQcx69hxtGuKHOF63EtX46H11LogRLF9LcAdCxwwWXFkA2-GKbE-MCe6saT-Xz2wNppl8qzMjxcs6pL4aj_RcyTEr_T8dl_C76sbaKoDlbi8ALB8yoqoBCIXT7BmkdvBSgJXlBIPXtVbl8QkxLP9IgZSEAvtPsjd4HVSGK_F3jNQIUua1ygL6XdLZ4bOxuUeok8a_f_BL0y_djLolkQKHv8gaYHszDH_Y_yOSnouvOFvieUjh7jRmIlbz3AKCNNuNt2t4KzovMXg5YphYaU-hZyyqI1Y1gFThY8t5zb951xtT46j_Fy2GMfUOAUu_zWoswyLfybqs83hz87FQPIy0G8FAGB1HpfAbtu9hulbRpJjyP0TsbeF0ezRFWAb1lPgTCXcwqXKtDr2NuoedsihBsdc8vya0A&__tn__=-UC-R

https://www.facebook.com/Biblioteka-O%C5%A0-Du%C5%A1an-Jerkovi%C4%87-1707200572895532/

                                                 М. Р. Пејовић, А. Дуковић, Ј. Недић

Добродошли у наш Клуб љубитеља поезије!

          Клуб љубитеља поезије је школски пројекат који већ две године спроводе наши школски библиотекари Ана Дуковић и Мирјана Радовановић Пејовић са ученицима VIII разреда. Започеле су овај пројекат желећи да приближе ученицима школе књижевно стваралаштво на другачији начин. Ученици су, увежбавајући говорење стихова и спремајући се са библиотекаркама за извођење, увидели значај и предности читања – да читање  проширује визије и изграђује нове тачке гледишта на живот и свет око нас.

Први овогодишњи сусрет организован је у оквиру манифестације „Дани франкофоније 2018 у Ужицу“  у сарадњи са Народном библиотеком Ужице и уз подршку Француског института. Клуб љубитеља поезије био је посвећен  Жаку Преверу , популарном француском песнику, који је још 1946. са својом првом збирком песама ,,Реч“ постигао незапамћен успех. Један је од најпознатијих  и најомиљенијих песника 20. века.

Школске библиотекарке су најпре говориле су о лепоти поезије уопште, а затим упознале публику са основним чињеницама о животу и стваралаштву Превера.  Ученици завршног разреда основне школе казивали и рецитовали стихове. Кроз познате и драге риме старији су се присећали, а млађи упознавали, између осталих и са овим познатим песмама: „Сена је срела Париз“, „Та љубав“, „Башта“ , а чувени стихови „Мајске песме“ и о Барбари изазвали су највише аплауза. Преверова поезија пуна је вере у људску топлину и солидарност, у лепоту и љубав. Љубав је мост ка поверењу и предуслов среће. Свима је било задовољство дружити се те вечери, јер је Преверова поезија звучна и пуна ритма. Песник Париза, једноставних речи, снажних осећања, које су сви са пажњом слушали, као и другаре осмака који су изводили музичке интерпретације.

У Читалишту НБУ многобројни гости, родитељи, ученици, уживали су у стиховима, музици и мелодијама. Још једном се потврдило да је поезија најснажнији, најсубјективнији и најкомпликованији књижевни израз, а читајући поезију можемо да доживимо узбудљиву емотивну и интелектуалну пустоловину.

                       Мирјана Р. Пејовић, Ана Дуковић

 Дружење са књигом настављено је 22. марта 2018. изложбом једног дела библиотечког фонда школске библиотеке ОШ „Душан Јерковић“. Постављена је изложба књига француских писаца у холу школе. Књиге савремених писаца, као и оних који су у прошлости стварали на овом језику, привукле су пажњу ученика и гостију из других школа. Млађи су се највише задржавали и смејали уз популарне „Урнебесне приручнике“, а старији присећали и прегледали дела француских класика Флобера, Игоа, Балзака…

Дани франкофоније започели су у понедељак, 19. марта 2018, отварањем изложбе књига француских писаца за децу Дечијег одељења Народне библиотеке Ужице у холу градске библиотеке. Ученици школе, наставници и билиотекари разгледали су изложене књиге, сликовнице и стрипове препознајући познате ауторе, али и откривајући нове.

Слављe француског језика, књижевности и културе

 

Франкофонија је појам којим се означава заједница свих народа који користе француски језик, други најраспрострањенији језик на свету. У целом свету месец март је познат као месец Франкофоније. У ОШ „Душан Јерковоћ“ у Ужицу сваке године се богатство франкофоне културе обележава низом манифестација. Ове године, програм је био проширен и реализован током целе седмице, а носиоци активности били су ученици и наставници француског језика и школски библиотекари Основне школе „Душан Јерковић“ у сарадњи са библиотекарима Народне библиотеке Ужице, а уз подршку Француског института Србије.

У уторак, 20. марта у Основној школи „Душан Јерковић“ одржани су сусрети ученика који су претходних година положили DELF, са ученицима који се спремају да полажу овај међународни испит ове године. Наиме, у школи „Душан Јерковић“, почев од фебруара 2011. године, у оквиру пројекта DELF у школским установама, ученици имају могућност да се припремају и да изађу на полагање испита за стицање DELF дипломе (Diplôme d’études en langue française), дипломе која потврђује ниво стеченог знања француског језика за оне којима француски језик није матерњи. То је званична диплома Министарства просвете Републике Француске. Она омогућава онима који уче француски језик да озваниче свој ниво знања и способности употребе језика. Испит се на истоветан начин полаже у целом свету, диплома је важећа у целом свету и једном стечена важи трајно. Тај испит ће се ове године одржати 21. априла у нашој школи.
Обележавање је настављено 21. марта, дана који је 1999. године УНЕСКО прогласио за Међународни дан поезије. Одржано је поетско-музичко вече, у оквиру Клуба љубитеља поезије, који постоји у школи „Душан Јерковић“ као пројекат школских библиотекара, с циљем да афирмише снагу и важност песничке речи. Први овогодишњи сусрет љубитеља поезије, поводом Дана Франкофоније, био је посвећен читању стихова Жака Превера у пријатној атмосфери Читалишта Народне библиотеке Ужице. Ученици VIII разреда, који са школским библиотекарима реализују овај пројекат, пред тихом публиком дочарали су атмосферу романтичног Париза двадесетог века. Многобројни слушаоци уживали су поново откривајући или присећајући се стихова Жака Превера, праћених лаганом музиком и интерпретацијама изабраних мелодија.

У петак, 23. марта 2018. у Читалишту Народне библиотеке Ужице одржана је завршна приредба, музичко-сценски програм ученика школе, изведен на француском језику. Дани франкофоније 2018 у Ужицу свечано су затворени дуготрајним аплаузима родитеља, колега наставника и библиотекара и гостију.
Ову манифестацију су осмислили, и данима увежбавали многобројне тачке са ученицима, наставници француског језика и школски библиотекари ОШ „Душан Јерковић“ Ужице.
Сарадња са Народном библиотеком Ужице и подршка Француског института Србије много је допринела успешном обележавању Дана франкофоније у Ужицу.
Узевши у обзир да у Србији тренутно око сто хиљада ученика учи француски језик и да се Франкофонија обележавала у 14 градова, веома смо поносни што смо били део тога славља француског језика, културе и цивилизације и што смо дали наш допринос промовисању овог лепог језика земље са богатом културом и традицијом. Надамо се да ће још више ученика у Србији пожелети да учи француски језик и ужива у делима француских писаца.

М. Р. Пејовић, Ј. Недић, А. Дуковић

Дани франкофоније у Ужицу

Ученици, наставници француског језика и школски библиотекари ОШ „Душан Јерковић“ у сарадњи са Народном библиотеком Ужице, уз подршку Француског института Србије позивају Вас на Дане франкофоније у Ужицу 2018.

О детаљима у нашем плакату    ДАНИ ФРАНКОФОНИЈЕ

IMG-d9cd7ae1431408653b65a8d378c52c87-V

Пројекат „Бирам француски“

Представници Француског института у Београду били су у званичној посети Основној школи „Душан Јерковић“ у Ужицу 26. октобра 2017. г. желећи да унапреде процес учења француског језика као другог страног језика у основној школи и охрабре ученике да истраже које све могућности отвара знање француског језика.

Жилијет Тирлик, координаторка за двојезичну наставу и промоцију француског језика, са још три лектора из Француске одржала је три радионице са ученицима шестог и осмог разреда – са ученицима VIII 5 одељења, одељењем VIII разреда ОШ „Слободан Секулић“ и са ученицима VI 2. Током радионица им се придружила и Флоранс Коц, аташе за сарадњу за француски језик.

У пријатној и радној атмосфери цео тим Француског института тежио је да што више заинтересује ђаке за учење француског језика. Активности су биле прилагођене узрасту ученика, који су имали прилику да чују изворне говорнике француског језика. Иако су имали трему, ученици су били задовољни, јер никада раније нису имали прилику да разговарају са „правим“ Французима. Највише су им се свидели лектори Ева и Гијом са којима су учили нове речи и вежбали изговор француског језика.

Након радионица посетиоци су се састали са управом школе, наставницима француског језика и школским библиотекарима. Директор школе Ратко Трмчић упознао је госте са подацима да  је Основна школа „Душан Јерковић“ једна од школа у овом делу Србије са најдужом традицијом учења француског језика  – од оснивања, од 1955. са краћим прекидима, учи се и данас.

Разговарало се, такође, о промоцији француског језика. Наиме, у школи „Душан Јерковић“, почев од фебруара 2011.године, у оквиру пројекта DELF у школским установама, ученици имају могућност да се припремају и да изађу на полагање испита за стицање DELF дипломе (Diplôme d’études en langue française), дипломе која потврђује ниво стеченог знања француског језика за оне којима француски језик није матерњи. То је званична диплома Министарства просвете Републике Француске. Она омогућава онима који уче француски језик да озваниче свој ниво знања и способности употребе језика. Испит се на истоветан начин полаже у целом свету, диплома је важећа у целом свету и једном стечена важи трајно.

Март месец је у целом свету познат као месец Франкофоније. У ОШ  „Душан Јерковић“ сваке године се богатство франкофоне културе обележава низом манифестација. Ученици учествују на ликовним конкурсима, праве се изложбе књига и ликовних радова, школа се украшава паноима који славе француски језик и културу, а увек се завршава приредбом на којој се певају француске песме, рецитује  на француском, глуми, а говоре се чак и француске брзалице.

Представници Француског института су били задовољни и истакли су да је школа „Душан Јерковић“ важна за будуће пројекте Француског института. Након размене идеја договарали смо се о будућој сарадњи са жељом да се јођ више оснаже везе и уоче позитивне стране припадања великој франкофоној заједници.

                                                                           Ј. Недић, М. Р. Пејовић, А. Дуковић

Заљубљеници у француски језик и културу

Француски језик је службени језик у УН и ЕУ. Француски је 9. језик на свету по коришћењу и осим енглеског једини који се говори на свим континентима.

Међународни месец Франкофоније, који се обележава у марту сваке године, славе сви франкофони и франкофили широм света. То је повод и лепа прилика и за нашу школу –  да ода почаст француском језику и културном богатству Француске. Данас у свету 275 милиона људи на пет континената говори француски и овај месец је велики празник и веома значајан за све њих. И у ОШ „Душан Јерковић“ у Ужицу традиционално неколико година март је месец прославе француског језика, његове лепоте, богатства и разноврсности.

Наставнице Јелена Недић, Душица Новаковић и Невена Жеравчић Марковић активно су припремале програм кроз ваннаставне активности  и представљале уметност и културу Француске на различите начине – кроз шансоне и музику, драмске одломке „Малог принца“, поезију и књижевност. Библиотекарке Мирјана Р. Пејовић и Ана Дуковић придружиле су им се и представиле део књига и периодичне публикације на француском језику, који се налазе у школској библиотеци, приредивши изложбу у холу школе. Заједно су осмислиле програм прославе и увежбавале га са ученицима.

Први пут ученици наше школе учествовали су на наградном ликовном  конкурсу Удружења професора француског језика „Француски сликам, причам и бојим јер га баш волим“, али, на жалост, нисмо имали запажених резултата.

Сваке године све већи број ученика учествује у различитим активностима које прослављају француски  језик и франкофону културу. Током целог месеца разговарали смо и истраживали о Франкофонији, о земљама и људима који су укључени. Ове школске године ученици су одлучили да израђују паное о француским песницима, о Француској и Паризу, али највише радова било је о симболима Француске – Ајфеловом торњу, Тријумфалној капији, петлу, сиру, багету, беретки, парфемима, Астериксу и Обеликсу… Исписали су и све поздраве на француском, изабрали цитате познатих француских писаца и пронашли све заставе франкофоних држава, те својим многобројним радовима улепшали ходнике школе.

Ученици су највише уживали у учењу текстова на француском језику и пробама између часова. Некада имају потешкоће јер је овај језик тежак за изговор. Користили смо и драмску интерпретацију као метод за учење припремајући делове „Малог принца“, тако да су ђаци имали прилику да и кроз јавни наступ и сценско извођење вежбају изговор. Занимљиво им је били и учење песама јер поред текста спремали су се за музичко-сценски наступ.

Све смо заједно заокружили нашом приредбом, одржаном 31.марта 2017. Године у унутрашњем дворишту школе, која је била највише у знаку музике и поезије и многобројни гости су могли заиста да уживају.

Велики број француских песама, од дечијих бројалица до светски познатих композиција франкофоних аутора попут Edith Piaf, Indile, Celine Dion, Helene Rolles, Jacques Brela, Vaya con Dios, али и оних нама можда мање познатих, Maitre Gims, Noir Desir, отпевале су углавном наше ученице. Дечаци су више рецитовали и глумили. Бурни аплаузи пратили су сваку тачку, свака следећа нестрпљиво се чекала, сви су били препуни утисака, позитивна атмосфера ширила се школом.

Честитамо свим ученицима на још једном изврсном наступу!

Посебно желимо да се захвалимо нашем родитељу, популарном музичару Дејану Петровићу, који нам је својом донацијом музичке опреме омогућио квалитетнији звук и допринео успеху и лепоти наших приредби.

                                                   М. Р. Пејовић, А. Дуковић, Ј. Недић

О Франкофонији:

Термин Франкофонија је први пут био употребљен крајем 19. века од стране једног француског географа. Он је тим термином хтео да на неки начин обележи земље у којима се говори француски језик, не само као званични језик, већ и све земље у којима је француски присутан у диполматији и образовању. Модерна Франкофонија постоји од 1970. године, захваљујући Међународној организацији Франкофоније која је основана у Паризу. Та организација се бави промоцијом француског језика у свету. Постоје стални чланови Међународне организације Франкофоније и земље посматрачи. Србија се 2006. године прикључила овој организацији као посматрач. Ова организација окупља 77 земаља у којима живи 890 милиона људи које спаја француски језик. Француска је срце франкофоније, али тело и душа су цели свет.

 IMG_9392 IMG_9411 IMG_9415 IMG_9416 IMG_9426 IMG_9427 IMG_9431 IMG_9438 IMG_9439 IMG_9443 IMG_9444 IMG_9451 IMG_9456 IMG_9457 IMG_9460 IMG_9462 IMG_9466 IMG_9475 IMG_9485 IMG_9486 IMG_9492 IMG_9494 IMG_9502 IMG_9503 IMG_9514 IMG_9529 IMG_9532 IMG_9545 IMG_9548 IMG_9555 IMG_9562 IMG_9569 IMG_9600