Школска библиотека не треба да буде само наставни простор, место групног и индивидуалног учења, већ простор у школи и за креативност, опуштање, маштање. Библиотекар може да омогући ученику да развије уметничку и културну писменост, да задовољи културне потребе, али и учи ван учионице.
Поводом Светског дана књиге и ауторских права чланови библиотечке секције и школски библиотекари Основне школе „Душан Јерковић “ из Ужица реализовали су низ занимљивих активности.
Разговарајући о историји књиге, од настанка до савремених електронских књига, сазнали су да је прва књига 1537. године на територији Србије одштампана у близини Ужица и да се копије листова Рујанског јеванђеља налазе у Народном музеју Ужице. Зато су посетили су музеј и том приликом упознали су се са историјом Рујанске штампарије.
Чланови секције израдили су паное о главним деловима књиге и подацима о ауторству и изложили их испред школске библиотеке, а школски библиотекари присуствовали су предавању у Читалишту НБУ у оквиру семинара Вики-библиотекар, који су реализовали библиотекари Универзитетске библиотеке „Светозар Марковић“ из Београда.
Радећи индивидуално и групно са ученицима, упућујући их превасходно на читање, школски библиотекари имају могућност да креирају различите потребе младих за културним садржајима и тако формирају здравије и лепше одрастање.
М. Р. Пејовић