НЕМА НАСИЉА НА ОСНОВУ РАЗЛИКА

У Основној школи „Душан Јерковић“ Ужице у петак, 8.маја 2015.год. одржана је дебата коју је организовао Ученички парламент, на тему ,,У нашој школи нема насиља на основу разлика”. Две групе су износиле своје аргументе и контрааргументе, чврсто заступајући своје ставове, док је група неутралних пажљиво слушала која група ће бити убедљивија.
Истицало се да насиље не мора бити само физичко, већ је често и психичко, вербално, али и социјално, а помињало се и насиље на основу верске тј.националне опредељености, као и боје коже. Дебатери су се надговарали такође како и преко социјалног статуса – зависно од тога ко нема новца, а ко купује маркирану одећу, може долазити до насиља. Стигли су и да помену и задиркивања, и израза ,,штреберчино, тужибабо”, који такође могу повредити другаре.
Како су обе групе излагача биле одличне, са готово изједначеним бројем гласова, закључили смо да је добро што деца примећују видове међувршњачког насиља, па макар и у назнакама. Видело се и да су спремни да онима који су насилни скрену пажњу, укажу на рђаво понашање и подрже жртве. Појава насиља није само проблем у једној школи или граду, већ је данас глобални проблем. Ипак, како су деца старија и зрелија, схватају приоритете и увиђају предности лепог понашања, чиме је на најбољи могући начин постају добри људи.

Slika0721 Slika0719

Slika0723 Slika0718 Slika0720  Slika0722