КОРАК КА ЈЕДНАКОСТИ

Библиотеке се воде постулатом да услуге и грађу учине доступном за све кориснике. Особе са потешкоћама у читању једине су којима није доступна стандардна штампана грађа.

Након посете изложби „Ужичани у врху власти Србије и Југославије 1815-2015“ у Историјском архиву Ужице, школски библиотекар ОШ „Душан Јерковић“ Мирјана Радовановић Пејовић повела је чланове Библиотечке секције на још једну интересантну изложбу у Народну библиотеку Ужице. Изложбу су такође видели ученици IV 3 са учитељицом Бранком Љубичић, IV 4 са учитељицом Светланом Ђурић и VI 6 са одељењским старешином Весном Лијескић.

У сколопу реализације пројекта „Корак ка једнакости“ и Дана града Ужица, у НБУ је организовано гостовање тактилне изложбе „Додирни и осети: 10 уметничких дела из колекције Павла Бељанског“.

Чланови секције и ученици школе са пажњом су саслушали библиотекара Душицу Мурић, аутора и реализатора пројекта. Овакав начин прилагођавања уметности наишао је на њихове позитивне реакције. Постављене слике и скулптуре представљене су звучно и тактилно, и имају функцију дочаравања уметничких дела особама оштећеног вида, али биле су веома интересантне и необичне ученицима.

Сваки ученик је додиром радознало испитао тактилне дијаграме, послушао аудио водиче на дејзи-флеш плејерима, што им је омогућило да доживе и осете постављене слике и скулптуре. Видели су по први пут тифло-стазу и легенде на Брајовом писму.

Видевши проблеме особа са инвалидитетом, увидевши различите тешкоће са којима се свакодневно сусрећу, ученици су боље схватили како да реагују на разноврсност потреба људи који живе око нас, као и њихову потребу за већим учествовањем у образовању и култури. Сва деца могу да уче и имају право да на образовање, васпитање и задовољавање културних потреба, што није увек лако и приступачно.

Мирјана Р. Пејовић