ДАНИ ФРАНКОФОНИЈЕ У БИБЛИОТЕЦИ

Ученици и наставници ОШ ,,Душан Јерковић“ Ужице традиционално су током месеца марта обележавали у школи Дане франкофоније. Стручно веће наставника француског језика, наставнице Наташа Луковић, Јелена Недић, Невена Жеравчић Марковић, Душица Перовић,  у сарадњи са библиотекарима школе, Мирјаном Р. Пејовић и Инес Дрндаревић, потрудили су се да дочарају културу Француске и лепоте француског језика.

IMG_4187IMG_4183IMG_4182IMG_4176IMG_4175IMG_4171IMG_4169IMG_4154IMG_4162IMG_4157IMG_4154IMG_4148IMG_4144IMG_4143IMG_4138IMG_4136IMG_4135IMG_4134IMG_4133IMG_4131IMG_4130

Круна франкофоних активности било је извођење кратког програма ученика у Читалишту Народне библиотеке Ужице 30. марта 2016. године. Поред тога, многобројна публика могла је видети изложбу француских костима и књига које је организовала и припремила библиотекарка Биљана Давидовски. Костими различитих епоха дело су ученика Уметничке школе у Ужицу. Такође су биле изложене књиге Народне библиотеке на француском језику које су љубитељи пажљиво разгледали.

Највеће симпатије добили су дечаци који певали веселу песму „Tu parles trop“, али  девојчице из VIII2 добиле су највећи аплауз. Не можемо изоставити  ни  Јанка, победника такмичења у изражајном читању „Читај срцем“, који је читао и рецитовао на српском језику. Наше чувене Мале фрајле забавиле су публику познатом шансоном „Milord“ од Едит Пјаф. Присутни су уживали у мелодијама и стиховима француског језика.

Кроз најпознатије песме француских песника Превера, Елијара и Верлена ученици су успешно пренели емоције и чари француске поезије. Чланови библиотечке секције израдили су мноштво паноа везаних за уметност, књижевност,  посебан стил живота и уживања у њему.

Француски је званични језик у многим земљама укључујући: Швајцарску, Канаду, Обалу Слоноваче, Луксембург, Монако, Конго и Нигерију. У Енглеској је француски званичан језик преко 300 година. Он је други језик у свету што се тиче учења у школама (после енглеског).

Иначе, Основна школа „Душан Јерковић“ Ужице од 2011.године налази се на листи 40 школа у Србији које су потписале уговор са Француским институтом, а под покровитељством Министарства просвете и спорта, о спровођењу испита за стицање DELF диплома у школским установама.

Јана Станојевић, Нина Цицварић, Мирјана Р. Пејовић