Међународно признање ученицима из Ужица

Резултат слика за у славу шекспира

У славу књиге и културе читања,а поводом 400 година од смрти Виљема Шекспира, школски библиотекари и наставници Стручног већа енглеског језика Основне школе „Душан Јерковић“ у Ужицу од почетка школске 2015/2016. године обележавали су велики јубилеј, 400 година од смрти великог Барда.

Водећи се  његовим речима да је цео свет позорница школски библиотекари су написали сценарио за драматизацију Шекспировог живота на основу књиге „Шекспир за почетнике“, што је чинило део представе „ Шекспир – савременик и саговорник свих епоха“. Током марта и априла ученици су вредно увежбавали улоге Хамлета, краља Лира, Виоле и Орсина, Ромеа и Јулије. Вежбао се средњовековни плес, музика и песма, истраживала епоха ренесансе кроз историју и уметност.

С обзиром да смо одушевили многобројну публику у Ужицу, која је била знатижељна да види како основци доживљавају највећег позоришног аутора, а и били смо победници за месец мај на конкурсу Удружења наставника енглеског језика – ЕЛТА, добили смо позив да својим присуством и учешћем увеличамо 10. сусрете дјечијег драмског стваралаштва у Бања Луци, Република Српска, и изведемо наш програм „ Шекспир савременик и саговорник свих епоха“.

На пут је после многобројних припрема кренуло десет ученика од V до VIII разреда, у пратњи  четири наставника, који су 18. и 19. јуна боравили у мирисној и гостољубивој Бања Луци. Смештај је био обезбеђен у Јавној установи Специјална средња школа интернатског типа „ Заштити ме“. Иако је пут био дуг и напоран, целокупни програм нашег пута није био само едукативног, већ и забавног карактера.

Играла се кошарка, ученици су се такмичили у два забавна квиза, које су за њих припремили наставници. Певали су се нови и стари хитови, радовали смо се неочекиваним поклонима домаћина. Обишли смо град на Врбасу, шеталишта под липама, тврђаву Кастел, градску Тржницу, Бански двор, храм Христа Спаситеља. Посетили смо парк Петра Кочића, прешли преко градских мостова, сликали се поред споменика Бранка Ћопића.

Наш програм био је изузетно запажен и афирмисао стваралаштво наших ученика и наставника. Сцена Дома омладине  у Бања Луци и њени рефлектори најпре су изазвали посебна осећања код ученика. Костимирани, глумећи своје улоге, дијалогом и монологом, песмом и плесом изазвали су неколико аплауза на отвореној сцени, чему су допринели и раскошни костими Народног позоришта Ужице и Уметничке школе којима се захваљујемо на сарадњи.

Целокупна публика у Бања Луци помно је пратила целу представу. Чула се баш свака реч, сваки такт. Аплауз се дуго проламао, а задовољни ученици и наставници примали су честитке и захвалницу за успешно изведен програм. Били смо задовољни и поносни што смо почани учесници 10. Јубиларних сусрета дјечијег драмског стваралаштва у Бања Луци, и надамо се да ћемо имати прилике да опет покажемо своје стваралаштво и умеће.

Ученици и наставници дугују посебну захвалност домаћинима: колегиници Драгани Декић из ОШ „Иво Андрић“ из Бања Луке, директорки Специјалне школе Зорици Василић Кузмановић  и уметничком руководиоцу фестивала, глумици-луткару  Невенки Родић.

Мирјана Р. Пејовић, Марина Јевтић