osnovna-skola-dusan-jerkovic-uzice

„Негујмо српски језик“

Акцију „Негујмо српски језик“ организује Министарство културе и информисања, Министарство просвете, науке и технолошког развоја, Филолошки факултет у Београду, Библиотека града Београда и РТС, а покровитељ акције је Телеком Србије.

Представљање  националне акције „Негујмо српски језик“ у Ужицу одвијало се 21. и 22. априла 2017. године на Учитељском факултету и Народној библиотеци. Наши ученици, учитељи, наставници и школски библиотекари укључили су се у ове активности.

У склопу акције у холу Учитељског факултета отворена је изложба фотографија Жељка Јовановића и постера Амалије Витезовић. Акцију су у Ужицу промовисали Љубивоје Ршумовић, Арно Гујон и саветник у Министарству културе Драган Хамовић, које је поздравила пред многобројним ученицима и студентима декан Учитељског факултета Снежана Маринковић.

Наш чувени песник Љубивоје Ршумовић имао је „Реч на српском језику“. Писац је истакао да се језик мора чувати јер језик је наша друга отаџбина.

Француски и српски хуманиста Арно Гујон имао је излагање на тему „Како и зашто сам учио српски“. Признаје да му је велика част да буде део програма као држављанин Србије коме српски није матерњи језик.

- Почео сам да учим српски не само да бих могао да комуницирам са људима, него да бих разумео народ, да бих сагледао културу. Језик није само средство комуникације, у језику се крије душа једног народа и то је оно што сам научио учећи српски, каже Гујон.

Пратећи програм првог дана одвијао се у Народној библиотеци Ужице. Ученици VI разреда Прве основне школе учествовали су у радионици „Негујмо српски језик“ по програму Библиотеке града Београда, а ученици II разреда ОШ „Душан Јерковић“ уживали су у представи за децу „Игра речима“ Установе културе „Вук Стефановић Караџић“ из Београда.

Други дан акције у Ужицу био је посвећен стручном усавршавању за професоре српског језика кроз акредитовани  стручни семинар Друштва за српски језик и књижевност, који је одржан у Медицинској школи.

Очување српског језика, писма и језичке културе озбиљан је  задатак за све нас. Потреба за неговањем и чувањем језика и правописа је одбрана лепог говора и исправног писања – јер побољшање културе говора, културе изражавања и опште писмености треба да нам увек буду битне теме.

М.Р. Пејовић, А. Дуковић, П. Радибратовић