АКТИВНОСТИ УЧЕНИЧКОГ ПАРЛАМЕНТА ШКОЛЕ

Од тренутка оснивања Ученички парламент наше школе укључио се у организацију и реализацију бројних пројеката који су анимирали велики број ученика школе.

Чланови нашег Ученичког парламента посетили су чланове Ученичког парламента Основне школе „Нада Матић“. Како је Основна школа „Нада Матић“ једна од две градске школе које су укључене у пројекат „Образовање за права детета“ који реализује Ужички центар за права детета уз подршку Песталоци дечје фондације, чланови Ученичког парламента наше школе су гостима говорили о пројекту, боравку у Швајцарској и радионицама о дечјим правима, поштовању различитости, сарадњи и толеранцији. Ученицима је представљен документ „Индикатори остварености права детета у образовању“ који садржи листу стандарда и мера које је потребно постићи и спровести у циљу потпуног поштовања права детета у оквиру система образовања.

Чланови УП учествовали су у пројекту „Знањем до победе“ Уједињене омладине Србије у сарадњи са школском библиотеком у прикупљању књига за обнову школских библиотека на Косову и Метохији.

У мају је одржана традиционална дебата о односу ученика и наставника у школи 10. 5. 2017. Дебати су, поред чланова Ученичког парламента, присуствовали наставници, педагог, психолог, као и директор школе, а дебату је водила председница парламента Ања Росић.

Сви присутни су се изјаснили за /против или као неутрални. Више ученика изјааснило се да је однос ученика и наставника добар. Разговарало се о понашању појединих ученика на часу, о исправности оцењивања, о прведности и закључено је да су наставници увек ту да изађу ученицима у сусрет. Сви су се сложили да је потребно што више оваквих активности и сусрета, што би допринело побољшању односа ученика и наставника и бољој атмосфери у школи.

На основу анализе рада УП и анкета, установљено је да су ученици добро сарађивали једни са другима, као и са другим ученицима школе, имали су добре идеје и предлоге и њихов рад је примећен. Закључено је да је улога Ученичког парламента у нашој школи изузетно велика, као и да утиче на бољу атмосферу и целокупни рад школе.

М.Р. Пејовић, А. Дуковић