IZLOŽBA KUĆNIH LJUBIMACA

Svetski dan životinja  obeležava se svake godine 4. oktobra. Proglašen je 1931. na konvenciji ekologa u Firenci da bi se naglasio nepovoljan položaj ugroženih vrsta. To je dan kada se odaje priznanje raznolikom životinjskom svetu i kada se preispituje odnos čoveka prema životinjskom carstvu.

Ovaj dan je prilika za sve ljubitelje i zaštitnike životinja da se glasno založe za prava životinja i skrene pažnja javnosti na potrebu zaštite ugroženih vrsta, kojih je danas sve više, poput polarnih medveda, tigrova, slonova, nosoroga, orangutana…a njihovo prisustvo na planeti obogaćuje čovekov život.

Životinje su nam prijatelji i naša odgovornost je da ih zaštitimo.

U savremenom društvu ljudi su sve više otuđeni jedni od drugih. Zato mnogi imaju potrebu da imaju životinje kao kućne ljubimce. Kućni ljubimci osećaju kada čovek postupa dobro prema njima i postaju mu veoma privrženi. Vlasnici kućnih ljubimaca treba da brinu o njima kao članovima svoje porodice.

Životinje, koje se odgajaju izvan svoje prirodne sredine, u potpunosti zavise od čoveka. Neodgovorno je uzeti životinju za kućnog ljubimca i nakon nekog vremena je odbaciti. Veoma je važno dobro razmisliti i odgovorno doneti odluku o preuzimanju brige o kućnom ljubimcu. Najpre treba upoznati potrebe životinje, zatim proceniti da li imamo dovoljno prostora, vremena i sredstava koji će joj obezbediti odgovarajuće uslove za život. Ukoliko smo u mogućnosti da sve to obezbedimo, uživaćemo u svakom trenutku provedenom sa njima.

Ovu akciju pokrenula je nastavnica biologije Sonja Hristovski, a Učenički parlament naše škole predložio je da se nastavi i postane tradicionalna. Na ovaj način podsećamo se na njenu borbu za očuvanje života, brigu o životinjama i optimizam.

Naš žiri bili su: Zoran Đapović – Doktor  veterine i vlasnik veterinarske ordinacije ,,Anubis’’, Dejan Hristovski i Jovana Čeganjac, predsednica Učeničkog parlamenta naše škole. Oni su dodelili diplome najinteresantnijim ljubimcima učenika.

Svi smo se zabavili i jedva čekamo novu izložbu!

Nataša Aćimović, Ana Duković