Пројекат „Бирам француски“

Представници Француског института у Београду били су у званичној посети Основној школи „Душан Јерковић“ у Ужицу 26. октобра 2017. г. желећи да унапреде процес учења француског језика као другог страног језика у основној школи и охрабре ученике да истраже које све могућности отвара знање француског језика.

Жилијет Тирлик, координаторка за двојезичну наставу и промоцију француског језика, са још три лектора из Француске одржала је три радионице са ученицима шестог и осмог разреда – са ученицима VIII 5 одељења, одељењем VIII разреда ОШ „Слободан Секулић“ и са ученицима VI 2. Током радионица им се придружила и Флоранс Коц, аташе за сарадњу за француски језик.

У пријатној и радној атмосфери цео тим Француског института тежио је да што више заинтересује ђаке за учење француског језика. Активности су биле прилагођене узрасту ученика, који су имали прилику да чују изворне говорнике француског језика. Иако су имали трему, ученици су били задовољни, јер никада раније нису имали прилику да разговарају са „правим“ Французима. Највише су им се свидели лектори Ева и Гијом са којима су учили нове речи и вежбали изговор француског језика.

Након радионица посетиоци су се састали са управом школе, наставницима француског језика и школским библиотекарима. Директор школе Ратко Трмчић упознао је госте са подацима да  је Основна школа „Душан Јерковић“ једна од школа у овом делу Србије са најдужом традицијом учења француског језика  – од оснивања, од 1955. са краћим прекидима, учи се и данас.

Разговарало се, такође, о промоцији француског језика. Наиме, у школи „Душан Јерковић“, почев од фебруара 2011.године, у оквиру пројекта DELF у школским установама, ученици имају могућност да се припремају и да изађу на полагање испита за стицање DELF дипломе (Diplôme d’études en langue française), дипломе која потврђује ниво стеченог знања француског језика за оне којима француски језик није матерњи. То је званична диплома Министарства просвете Републике Француске. Она омогућава онима који уче француски језик да озваниче свој ниво знања и способности употребе језика. Испит се на истоветан начин полаже у целом свету, диплома је важећа у целом свету и једном стечена важи трајно.

Март месец је у целом свету познат као месец Франкофоније. У ОШ  „Душан Јерковић“ сваке године се богатство франкофоне културе обележава низом манифестација. Ученици учествују на ликовним конкурсима, праве се изложбе књига и ликовних радова, школа се украшава паноима који славе француски језик и културу, а увек се завршава приредбом на којој се певају француске песме, рецитује  на француском, глуми, а говоре се чак и француске брзалице.

Представници Француског института су били задовољни и истакли су да је школа „Душан Јерковић“ важна за будуће пројекте Француског института. Након размене идеја договарали смо се о будућој сарадњи са жељом да се јођ више оснаже везе и уоче позитивне стране припадања великој франкофоној заједници.

Ј. Недић, М. Р. Пејовић, А. Дуковић