Слављe француског језика, књижевности и културе

Франкофонија је појам којим се означава заједница свих народа који користе француски језик, други најраспрострањенији језик на свету. У целом свету месец март је познат као месец Франкофоније. У ОШ „Душан Јерковоћ“ у Ужицу сваке године се богатство франкофоне културе обележава низом манифестација. Ове године, програм је био проширен и реализован током целе седмице, а носиоци активности били су ученици и наставници француског језика и школски библиотекари Основне школе „Душан Јерковић“ у сарадњи са библиотекарима Народне библиотеке Ужице, а уз подршку Француског института Србије.

У уторак, 20. марта у Основној школи „Душан Јерковић“ одржани су сусрети ученика који су претходних година положили DELF, са ученицима који се спремају да полажу овај међународни испит ове године. Наиме, у школи „Душан Јерковић“, почев од фебруара 2011. године, у оквиру пројекта DELF у школским установама, ученици имају могућност да се припремају и да изађу на полагање испита за стицање DELF дипломе (Diplôme d’études en langue française), дипломе која потврђује ниво стеченог знања француског језика за оне којима француски језик није матерњи. То је званична диплома Министарства просвете Републике Француске. Она омогућава онима који уче француски језик да озваниче свој ниво знања и способности употребе језика. Испит се на истоветан начин полаже у целом свету, диплома је важећа у целом свету и једном стечена важи трајно. Тај испит ће се ове године одржати 21. априла у нашој школи.
Обележавање је настављено 21. марта, дана који је 1999. године УНЕСКО прогласио за Међународни дан поезије. Одржано је поетско-музичко вече, у оквиру Клуба љубитеља поезије, који постоји у школи „Душан Јерковић“ као пројекат школских библиотекара, с циљем да афирмише снагу и важност песничке речи. Први овогодишњи сусрет љубитеља поезије, поводом Дана Франкофоније, био је посвећен читању стихова Жака Превера у пријатној атмосфери Читалишта Народне библиотеке Ужице. Ученици VIII разреда, који са школским библиотекарима реализују овај пројекат, пред тихом публиком дочарали су атмосферу романтичног Париза двадесетог века. Многобројни слушаоци уживали су поново откривајући или присећајући се стихова Жака Превера, праћених лаганом музиком и интерпретацијама изабраних мелодија.

У петак, 23. марта 2018. у Читалишту Народне библиотеке Ужице одржана је завршна приредба, музичко-сценски програм ученика школе, изведен на француском језику. Дани франкофоније 2018 у Ужицу свечано су затворени дуготрајним аплаузима родитеља, колега наставника и библиотекара и гостију.
Ову манифестацију су осмислили, и данима увежбавали многобројне тачке са ученицима, наставници француског језика и школски библиотекари ОШ „Душан Јерковић“ Ужице.
Сарадња са Народном библиотеком Ужице и подршка Француског института Србије много је допринела успешном обележавању Дана франкофоније у Ужицу.
Узевши у обзир да у Србији тренутно око сто хиљада ученика учи француски језик и да се Франкофонија обележавала у 14 градова, веома смо поносни што смо били део тога славља француског језика, културе и цивилизације и што смо дали наш допринос промовисању овог лепог језика земље са богатом културом и традицијом. Надамо се да ће још више ученика у Србији пожелети да учи француски језик и ужива у делима француских писаца.

М. Р. Пејовић, Ј. Недић, А. Дуковић