Наши школски библиотекари аутори и реализатори стручног скупа “Библиотечка пракса у школи – стање и могућности“  у РЦУ

Стручни скуп – трибина “Библиотечка пракса у школи – стање и могућности“, коју је акредитовао Завод за унапређење образовања и васпитања, одржана је у просторијама Регионалног центра за професионални развој запослених у образовању Ужице у петак, 30. марта 2018. године. Предавачи су били: Мирјана Радовановић Пејовић и Ана Дуковић, школски библиотекари из наше ОШ „Душан Јерковић“ и Мира Меглић, из ОШ „Иван Милутиновић“ Београд.

Трибина је била намењена библиотекарима основних и средњих школа Златиборског и Моравичког округа. Скуп је организовао Регионални центар Ужице у сарадњи са Подружницом Златиборског округа Друштва школских библиотекара Србије.

Мира Меглић је темом ,,Школске библиотеке између рационализације и оптимализације” обухватила актуелне проблеме школских библиотекара, који су, између осталог, изазвани неусклађеним законским прописима из области просвете и културе, и који регулишу рад школских библиотека.

Друга и трећа тема односиле су се на унапређивање рада школског библиотекара, кроз вредновање и самовредновање, о чему је говорила Мирјана Радовановић Пејовић, и како библиотекар иницијативом у школи може подстаћи колеге на сарадњу и унапредити целокупни васпитно-образовни процес, чиме се бавила Ана Дуковић, коауторке више стручних и научних радова из области школског библиотекарства.

Ауторка неколико радова на тему вредновања и самовредновања, Мирјана Р. Пејовић, препоручила је присутним школским библиотекарима да и они континуирано врше процесе вредновања (могу бити анализирана мишљења ученика, родитеља, колега, управе школе, матичне службе, екстерних евалуатора), али и самовредновања, јер они могу бити мотивишући и могу школским библиотекарима указати на ефикасност и резултате рада. Говорила је о планирању рада и личној мотивацији у циљу побољшања пословања.

Приказујући практичне примере већ остварених школских пројеката школских библиотекара наше школе, кроз тему Са школским библиотекаром се другачије учи“, Ана Дуковић, ауторка која у свом раду посебну пажњу ставља на развијање ученичких компетенција за целоживотно учење, истакла је да школски библиотекар, почев од процеса позајмљивања књига, детету нуди могућност одлучивања и пружа знање, сигурност и креативност. Основне активности библиотекара у школама данас су знатно шире и свеобухватније јер библиотекари стварају окружење које подстиче на читање и учење, на сарадњу, а тиме утичу и на постигнућа и квалитет живота ученика.

М. Р. Пејовић, А. Дуковић