Добродошли у наш Клуб љубитеља поезије!

Клуб љубитеља поезије је школски пројекат који већ две године спроводе наши школски библиотекари Ана Дуковић и Мирјана Радовановић Пејовић са ученицима VIII разреда. Започеле су овај пројекат желећи да приближе ученицима школе књижевно стваралаштво на другачији начин. Ученици су, увежбавајући говорење стихова и спремајући се са библиотекаркама за извођење, увидели значај и предности читања – да читање  проширује визије и изграђује нове тачке гледишта на живот и свет око нас.

Први овогодишњи сусрет организован је у оквиру манифестације „Дани франкофоније 2018 у Ужицу“  у сарадњи са Народном библиотеком Ужице и уз подршку Француског института. Клуб љубитеља поезије био је посвећен  Жаку Преверу , популарном француском песнику, који је још 1946. са својом првом збирком песама ,,Реч“ постигао незапамћен успех. Један је од најпознатијих  и најомиљенијих песника 20. века.

Школске библиотекарке су најпре говориле су о лепоти поезије уопште, а затим упознале публику са основним чињеницама о животу и стваралаштву Превера.  Ученици завршног разреда основне школе казивали и рецитовали стихове. Кроз познате и драге риме старији су се присећали, а млађи упознавали, између осталих и са овим познатим песмама: „Сена је срела Париз“, „Та љубав“, „Башта“ , а чувени стихови „Мајске песме“ и о Барбари изазвали су највише аплауза. Преверова поезија пуна је вере у људску топлину и солидарност, у лепоту и љубав. Љубав је мост ка поверењу и предуслов среће. Свима је било задовољство дружити се те вечери, јер је Преверова поезија звучна и пуна ритма. Песник Париза, једноставних речи, снажних осећања, које су сви са пажњом слушали, као и другаре осмака који су изводили музичке интерпретације.

У Читалишту НБУ многобројни гости, родитељи, ученици, уживали су у стиховима, музици и мелодијама. Још једном се потврдило да је поезија најснажнији, најсубјективнији и најкомпликованији књижевни израз, а читајући поезију можемо да доживимо узбудљиву емотивну и интелектуалну пустоловину.

Мирјана Р. Пејовић, Ана Дуковић