Писменост и развој вештина – обележен Међународни дан писмености

Међународни дан писмености се 8. септембра 2018. прославио широм света, а УНЕСКО мото био је „Писменост и развој вештина“. Упркос оствареном напретку, изазови писмености и даље постоје, а истовремено захтеви за вештинама потребним за рад брзо се развијају.

Сваке године на овај дан УНЕСКО подсећа међународну заједницу на статус писмености и образовање одраслих на глобалном нивоу. Забрињавају подаци да је свет и даље дом за најмање 750 милиона одраслих, укључујући 102 милиона младих људи (15-24 године), којима недостају основне вештине писмености. Ове године, Међународни дан писмености истражује и истиче интегрисане приступе – који истовремено могу подржати развој писмености и вештина, како би побољшали живот и рад људи, и тако допринели праведним и одрживим друштвима.

Ученици наше школе, наставник ликовне културе Владан Савић и библиотекар Мирјана Радовановић Пејовић дали су допринос у промоцији Међународног дана писмености и, с бзиром на овогодишњу тему, на оплемењивање простора наше школске библиотеке акцијом усмереној на развој ученичких вештина, које су итекако потребне и у данашње време. У нашој школи одржана је ликовна радионица бојења граничника за разреде за библиотечку картотеку. Учествовали су талентовани ученици – љубитељи читања, књиге, али првенствено ликовног стваралаштва. Свако је створио интересантне и оригиналне радове, машта и креативност омогућили су да свако дете осети да је способно да створи нешто лепо и посебно. Реализација је била забавна, креативност је исказивана кроз комбинације боја и облика. Ученици су били вредни и успешни, а њихови радови улепшали су школску библиотеку и одушевили чланове библиотечке секције.

Указали смо на потребу развијања вештина, на подстицање читања и писмености међу свима нама. Све смо више свесни важности писмености на свим нивоима и у свим медијима и све више изложени њиховим изазовима у савременом свету. Све је више особа с тешкоћама читања и писања, али и деце са недовољним развојем моторичких вештина. Писменост није важна само за развој поједине особе, учење и напредак у животу, већ је битна за свакодневни живот и подизање његовог квалитета, што смо овом радионицом показали.

Циљ обележавања Дана писмености је и даље је да се истакне важност писмености за појединце, заједнице и друштва.

М. Р. Пејовић