Један стари (ужички) занат : размишљање о вредностима људског рада

Циљ угледног часа српског језика професора Миланке Николић Ивић, одржан у VII 2 одељењу на самом почетку нове школске 2018/19. Године, био је упознавање ученика са старим ужичким занатима, као и упућивање ученика ка професионалној оријентацији. Ученици су израдили самостално домаће задатке на другачији начин, на основу истраживачких задатака. Неки од циљева часа у коме су сви уживали били су: оспособљавање ученика у превођењу визуелних слика на ментални план и репродуковање истих; неговање љубави према народној традицији и култури; истицање фолклорног дела етничког идентитета и богаћење речника.

Ученици су дошли добро припремљени на час и одговорили су индивидуално и у оквиру групе на захтеве истраживачких задатака. Истраживачки задаци били су подељени десетак дана пре часа, а ученици подељени у 5 група (часовничар, кројач, обућар, пчелар, пекар). Затим су презентовали резултате свог истраживачког рада уз помоћ PowerPoint презентације, усмених објашњења и записа које су начинили у току рада.

Ученици су одрадили све задатке са пуно воље, труда и ентузијазма. Дошли су до занимљивих и нових сазнања која су заинтересовала ученике других група.

М.Р. Пејовић