Дечија недеља у библиотеци

Дечија недеља се традиционално одржава у првој седмици октобра, с циљем скретања пажње јавности на децу, на њихова права и потребе у породици, друштву и локалној заједници. Ове године програм Дечје недеље одвија се под слоганом ,,Моје је право да живим срећно и здраво – за одрастање без насиља“.

Поводом Дечије недеље и ове 2018. године традиционалне радионице за прваке ОШ ,,Душан Јерковић“ одржане су у Народној библиотеци Ужице. Ученици I разреда, са својим учитељицама, учитељом и школским библиотекаром Мирјаном Радовановић Пејовић, учествовали су у креативним радионицама које су припремили библиотекари Дечијег одељења, добили бесплатне чланске карте и постали најмлађи корисници Народне библиотеке Ужице.

Библиотекари Дечјег одељења Народне библиотеке Ужице Јасмина Луковић и Милош Радосављевић организовали су едукативно-креативне радиониоце. Уз причу Николете Новак „Тврдоглави другари“, прваци и библиотекари разговарали су како могу да се, на леп и здрав начин, реше конфликтне ситуације које су неизбежан, саставни део живота свакога од нас, без обзира на то да ли смо деца или одрасли. Причом Џулије Харби и Керолин Педлер „Пријатељ као ти“, која на бајковит начин описује пријатељство Панде и Мајмунка, обележен је 4. октобар, Светски дан заштите животиња.
Неки малишани су први пут ушли у библиотеку. Шетњом кроз целокупан фонд Библиотеке, ученици су се упознали са начином рада ове установе културе. У веселој и раздраганој атмосфери обишли су сва одељења. Сви су се упознали и са понашањем у библиотеци, занимањем библиотекара, опхођењем према књизи.

Овом традиционалном акцијом за најмлађе чланове библиотеке, која је резултат дугогодишње сарадње школских библиотекара ОШ „Душан Јерковић“ и библиотекара Дечијег одељења Народне библиотеке Ужице,  развија се љубав и навика код деце за читањем и дружењем с књигом.

Наши прваци су открили тајанствени свет књиге и библиотеке, уживали и били активни у радионицама, а уручене су им чланске карте, на основу којих могу користити фондове Народне библиотеке Ужице, и упознавати и дружити се са књигом. У нади да ће у будућности постати редовни посетиоци, библиотекари НБУ поздравили су се са првацима и њиховим учитељима и пожелели им много успеха у будућем школовању. И много лепих књига за читање.

Мирјана Радовановић Пејовић