Песник школи у походе

Носилац највишег градског признања, Повеље града Ужица, од ове 2018. године је Радомир Андрић, песник чија су дела преведена на неколико светских језика. Радомир Андрић је рођен у Љубањама код Ужица 1944. Један је од највећих савремених српских песника, и за собом има 34 збирке песама, међу којима и: „Сунце у воденици“, „Вечерњи крчаг“, „Шумска црква“, „Похвала смеху“, „Вучица на пртини“ и много других. Његове песме су преводене на италијански, шпански, француски, енглески, руски, румунски, македонски, словеначки и многе друге језике.

Добитник је већег броја књижевних награда: „Раде Драинац“, „Исидора Секулић“, „Невен“, награде града Крушевца и удружења књижевника Србије, Октобарске награде града Београда, „Беловодске розете“, „Милан Ракић“, „Васко Попа“, „Јефимијин вез“, „Вукове награде“… Поред поезије, пише прозу, књижевну критику и есејистику. Живи у Београду.

Председник Удружења књижевника Србије посетио је 9.10.2018. и Основну школу „Душан Јерковић“ у Ужицу, где је завршио више разреде, и уручио на поклон школској библиотеци око 200 књига.

Ученици осмог разреда дочекали су га стиховима, а он их је посаветовао да следе своје снове и да се не предају. Његова поезија је чиста и узвишена, као и његове реченице упућене младима, а и наставницима и библиотекарима. Истакао је значај игре за младог човека, дружења, значај читања и духовности. „Доба мог детињства се, наравно, много разликује од времена у коме деца данас одрастају уз рачунаре и многа технолошка достигнућа. Ми смо више учили у природи посматрајући живи свет око себе“, каже Андрић. Обећао је да ће поново доћи и разговарати о књижевности.

ПРЕКО ДЕВЕТ МЕЂА

Чезнеш ли ил то у сну скупљаш росу

Да се спаљен језик напитком оснажи

Од јутра стечено увече ти просу