Школски библиотекари на Међународном научном скупу „Језик, култура, образовање“

На Педагошком факултету у Ужицу, Унверзитета у Крагујевцу, одржан је Међународни научни скуп „Језик, култура, образовање“ 2.11.2018. г, а учесници Скупа били су и чланови Друштва школских библиотекара Србије.

Ове године у раду скупа учествовало је 77 истраживача са високошколских установа, института, основних и средњих школа из Србије, а од тога и 29 аутора из 11 земаља. Суорганизатори скупа су: Универзитет на Приморскем, Педагошки факултет у Копру, Словенија, Универзитет Константин Филозоф из Нитре, Словачка и Универзитет Јан Евангелиста Усти над Лабем, Чешка Република.

Пленарна предавања на скупу су изложили: проф.др Рајна Драгићевић са Филолошког факултета у Београду, доц. др Миломир Ерић са Педагошког факултета у Ужицу, др Јелена Павловић са Института за педагошка истраживања у Београду и Сара Маринч са Педагошког факулта из Копра. Други део скупа се реализовао кроз четири тематске секције: Језик у образовном контексту, Културолошки обрасци у систему образовања и васпитања, Савремени приступи развоју и учењу на предшколском узрасту и Савремени приступи образовању и васпитању у школском контексту.

Учесници II секције „Културолошки обрасци у систему образовања и васпитања“ били су наши школски библиотекари Мирјана Радовановић Пејовић и Ана Дуковић и професорка енглеског језика Марина Јевтић са својим радом „Школска библиотека чувар прошлости и темељ за будућност“. Оне су приказале по­је­ди­не ре­а­ли­зо­ва­не ак­тив­но­сти школ­ских би­бли­о­те­ка­ра и пoказале  ка­ко школски библиотекари мо­гу да ути­чу на фор­ми­ра­ње лич­ног и кул­тур­ног иден­ти­те­та уче­ни­ка.

Истакле су да избором културних садржаја који се реализују у школској библиотеци, упућивањем на неговање обичаја и поштовање традиције, утицајем на познавање и уважавање сопствене материјалне и нематеријалне  културне баштине, као и култура и традиција других народа, школски библиотекари имају могућност да образују ученике као одговорне личности, које ће бити носиоци развоја друштва и којe ће у потпуности разумети окружење и стварност и моћи активно да обављају различите улоге у каснијем животу.

У оквиру реализације скупа штампана је монографија у којој се налазе радови са скупа. Монографија садржи 52 рада и представља део резултата остарених у оквиру научно-истраживачког пројекта „Настава и учење: проблеми, циљеви и перспективе“, који подржава Министарство просвете, науке и технолошког развоја Републике Србије, где се може прочитати и рад школских библиотекара.

М. Р. Пејовић

IMG_9051 IMG_9055 Naucni-skup-1