,,Деца имају право на лепо и здраво“

Угледна активност ,,Деца имају право на лепо и здраво“-пројектна настава

Увођење пројектне наставе у први разред основне школе, између осталог,  има за циљ развијање међупредметних компетенција ученика, ефикасно учење, повезивање познатог и непознатог, развијање пожељних модела понашања, социјални развој деце кроз доминацију тимског рада и сарадничких односа.

Током реализације пројектне наставе у првом разреду важно је уважавати узраст ученика, а њихову природну радозналост искористити у бројним активностима које представљају један од путева ка стицању функционалног знања.

Управо то је и био изазов за ауторе да, преузимајући на себе већи део пројектних активности, пруже подршку ученицима и мотивишу их да до краја изнесу и успешно реализују активност и тако покажу да пројектни приступ учењу може бити заступљен и успешно реализован и у најранијем школском узрасту путем драмског метода.

Идеја тимског рада два наставника наше школе, учитељица Божане Јеверичић и Надежде Поповић, била је да након реализоване три теме на часовима пројектне наставе: Понашање у школи, Бонтон и Очување здравља испланирају  додатну активност у којој ће учествовати свих 56 ученика из два одељења I разреда и тако остваре додатни продукт реализованих пројеката.

Планирана активност – извођење представе ,,Деца имају право на лепо и здраво“ реализована је  12. 12. 2018. у амфитеатру Педагошког факултета у Ужицу.

Активност је реализована са успехом. Ученици су успешно извели представу, а наставници и родитељи који су присуствовали и пратили угледну активност исказали су посебно одушевљење што су ученици најмлађег школског узраста били у стању да активност изнесу до краја у потпуности.