ОБАВЕШТЕЊЕ РОДИТЕЉИМА И УЧЕНИЦИМА- НАСТАВА НА ДАЉИНУ

С обзиром да је Влада Републике Србије донела Уредбу о Допуни уредбе о мерама за спречавање и сузбијање заразне болести Covid-19  и да је календар образовно-васпитног рада основних школа усклађен са истом, а у циљу очувања безбедности и здравља ученика и запослених, Основна школа „Душан Јерковоћ“, као и остале школе из система основних школа, добила је Упутство за организацију рада и завршетак првог полугодишта школске 2020/2021. године (Број: 611-00-00360/2/2020-03 од 27.11.2020.г.) у коме се наводи:

Промена календара образовно-васпитног рада огледа се у следећем:

– прво полугодиште се завршава 18. децембра 2020. године;

– зимски распуст траје од 21. децембра 2020. године до 15. јануара 2021. године;

– друго полугодиште почиње 18. јануара 2021. године

– у првом циклусу основне школе (I-IV разред) наставља се непосредни образовно-васпитни рад према изабраном моделу организације наставе у оквиру постојећег оперативног плана рада школе;

– у другом циклусу основне школе (V-VIII разред) образовно-васпитни рад оствариваће се путем наставе на даљину, уз коришћење Google учионице (Google G Suite for Education) и путем неког од видео-конференцијских алата (Google Меет-а ) путем Јавног медијског сервиса Србије.

Директор и стручни сарадници пратиће наставу, њено континуирано одржавање и квалитет, а наставници и разредне старешине благовремено ће обавештавати ученике и родитеље о организацији наставе и другим обавезама. Такође, подсећамо ученике да у комуникацији путем Google учионице поштују правила пристојне комуникације и да је сви заједно учинимо безбедним окружењем за све учеснике.

Молимо родитеље да подстичу ученике да редовно присуствују часовима који се реализују путем наставе на даљину (Google учионица, Google Меет-а) и активно извршавају задатке, као и да прате безбедност деце у дигиталном окружењу.

Код свих метода оцењивања инсистираће се на битним садржајима и активностима тј. на онима који су кључни за остваривање исхода наставних предмета.

Наставници ће одлучити о томе да ли се писмени задаци, планирани у наредном периоду, могу и реализовати путем наставе на даљину. Ако то није могуће, овај час се може реализовати у другом полугодишту, с тим да ће се приликом планирања водити рачуна о равномерном распореду писмених и контролних провера.За свако одељење ће бити ревидиран распоред писаних провера, а одељењске старешине ће упознати ученике и родитеље. Ревидирани распореди биће истакнути на сајту школе. Изменама и допунама Правилника о оцењивању ученика у основној  школи дата је могућност да број оцена може бити мањи од четири, односно мањи од два уколико је недељни фонд часова два.

При извођењу закључне оцене за крај првог полугодишта, узеће се у обзир све оцене, како током наставе по комбинованом моделу, тако и током наставе на даљину. Узимаће се у обзир и показане активности у раду и вежбању, као и редовност у изради домаћих задатака и показана одговорност у раду током наставе на даљину.

Закључна оцена ће, у складу са Правилником о оцењивању, бити јавна и образложена.

Изузетно, уколико ученици сматрају да има елемената за већу закључну оцену, могу, у договору са наставником, да одговарају у школи, уз поштовање свих епидемијских мера.

Уколико ученик нема оцене, јер из оправданих разлога није могао одговарати (болест, изолација,…), може бити неоцењен и за њега неће бити изведен општи успех на крају првог полугодишта. У другом полугодишту ће се посебно испланирати рад са овом категоријом ученика.

У евиденцији присуства ученика евидентираће се они ученици који нису учествовали у раду на часу путем наставе на даљину.

Молимо Вас да одговорно и савесно приступимо квалитетној организацији наставног процеса, која је од заједничког интереса за све учеснике, а посебно за ученике. Разлози за овакав рад ће проћи, а остаће стечена знања, која у животу пред нама морају имати посебну вредност.

в.д.директора школе

Мирјана Максимовић