Mesečne arhive: septembar 2023

ПИСМЕНОНСТ ОТВАРА ВРАТА ЗНАЊА, ЕМАНЦИПАЦИЈЕ И МАШТЕ

„Писменост је заиста много више од пуког учења слова и речи. Претвара капљице мастила на папиру у прозоре на свет; то је кључ који отвара врата знања, еманципације и маште,“ поручује нам Одри Азуле, генерална директорка УНЕСКА, поводом овогодишњег Међународног дана писмености.

Широм света 8. септембра обележава се Међународни дан писмености.  Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу (УНЕСКО) прогласила је 8. септембар за Међународни дан писмености 1967. године, да би се сваке године, бар на тај дан, истакла важност читања и писмености, како у животу појединца, тако и друштва у целини. Општом декларацијом о људским правима из 1948. године признато је право на образовање, а тиме и право на писменост.

Међународни дан писмености 2023. године обележава се се под слоганом „Промовисање писмености за свет у транзицији: Изградња темеља за одржива и мирна друштва“. Писменост није само способност читања и писања, већ и способност разумевања и примене информација у свакодневном животу. Она отвара врата знању, култури и бољим приликама. Међутим, и даље постоји глобална неједнакост у приступу образовању и писмености. Овај дан је прилика да се подсетимо колико је писменост кључна за индивидуални развој, социјалну инклузију и економски напредак.

Библиотекари наше школе труде се да кроз своје активности и пројекте раде на побољшању и промовисању свих врста писмености, теже да подстакну размишљање на ову тему и да укажу ученицима колики је значај целоживотног учења. Као и претходних година библиотекарке Мирјана и Ана одржале су ученицима низ предавања на тему значаја писмености. Говориле су о темељима српске писмености, првим српским штампаријама, штампарији манастира Рујно, монаху Теодосију и „Рујанском четворојеванђељу“. Такође су припремиле и поставиле изложбу о првим српским штампаријама и књигама.

Мирјана Р. Пејовић, Ана Дуковић

ПРОЈЕКАТ ИНТЕРКУЛТУРАЛНЕ РАЗМЕНЕ „ОБРАЗОВАЊЕ ЗА ПРАВА ДЕТЕТА“

Ове школске године Ужички центар за права детета укључио је нашу школу у пројекат „Образовање за права детета“, заједно са још три градске школе и школом из Чајетине. Пројекат се реализује у организацији Песталоци фондације у Србији. У периоду од 18. октобра до 3. новембра осам ученика наше школе и психолог, као пратилац групе, учествоваће у активностима пројекта у Песталоци селу (Троген, Швајцарска). У јуну месецу реализован је родитељски састанак за родитеље ученика свих школа и радионица за ученике. Ускоро ће бити реализован и други родитељски састанак. Како бисмо се припремили за одлазак у Песталоци село психолог је одржала састанак са ученицима.

Александра Савић, психолог

KВИЗ „ДА ЛИ СИ ДЕТЕКТИВ ЗА ЈЕЗИКЕ?“

Стручно веће наставника страних језика и школски библиотекари ОШ „Душан Јерковић“ у Ужицу на различите начине, већ више од деценије, подстичу своје ученике да пригрле учење језика у школи и изван ње, и заједнички славе културну и језичку разноликост. Чланови Библиотечке секције израдили су неколико паноа о језичким занимљивостима и написали поздраве добродошлице на званичним језицима Европске уније.

Традиционално су обележили Европски дан језика и ове године, организујући квиз „Да ли си детектив за језике?“, у коме су узели учешће ученици, али и запослени школе.

            Након упознавања такмичара и публике кроз низ кратких и интересантних занимљивости о језицима уопште, певања песама у извођењу ученика 3. и 4. разреда на енглеском језику и рецитовања песме на француском језику, Тара Сретковић, ученица осмог разреда, говорила је о језику глувих и наглувих лица, како га је научила и зашто је важан, а потом су учесници екипа имали за задатак да погоде шта је показала знаковним језиком.

               Следиле су припремљене игре за пет екипа које су чинили ученици и наставници, учитељи и педагог школе. Сви су се трудили да допринесу својој екипи. Такмичари су имали задатак да препознају заставе европских земаља, да слажу слагалице са ликовима познатих писаца, а осим имена писаца, записивали су и њихова најпознатија дела. У оквиру Музичког тобогана, ученице седмог разреда свирале су познате мелодије, чије су називе екипе имале за задатак да препознају. Било је смеха, тачних и понеки погрешан одговор. Кроз презентацију фотографија познатих личности из света спорта, музике, филма, науке и моде, за задатак су имали такође да погоде из којих земаља потичу популарне личности, а на крају су препознавали из којих европских језика потичу текстови које су видели путем пројекцијe.

            Један задатак је смењивао други, тишина при решавању и аплаузи – то су слике овог квиза. Учeсници су показали завидно знање, развили тимски и такмичарски дух и увидели важност опште културе. Сви учесници добили су на поклон књиге компаније The English Book и растали смо се са потврдом да учењем страног језика ширимо видике, упознајемо друге културе и откривамо нове територије…

Мирјана Р. Пејовић, Ана Дуковић, Марина Јевтић

ЗАЈЕДНО И БЕЗБЕДНО КРОЗ ДЕТИЊСТВО

Представници Полицијске управе започели су реализацију радионица „Превенција вршњачког насиља у стварном и виртуелном окружењу“ у нашој школи, за ученике петог разреда. Циљ радионица је да ученици путем коришћења „Kahoot“ квиза и кроз рад у групама, усвоје вештине за мирно решавање вршњачких сукоба.

Александра Савић, психолог

ФАНТАСТ ФЕСТ

Синоћ су у Градској библиотеци ђаци V4 и VI1 са наставницом Иваном Чукановић уживали у дружењу са писцем Урошем Петровићем. Одгонетали, мозгали, решавали, смишљали, креирали, једном речју уживали! Поруке писца ће пренети свима, а оне гласе: имај самопоуздања, буди креативан и никад не одустај! Послушаћемо Уроша!

КОРАК КА НАУЦИ

Као део тематске наставе, у оквиру Школског пројекта „Корак ка науци“ наставнице Ивана Тодоровић и Ана Николић одржале су радионицу у одељењу IV5. Сараднички, радом у пару, ученици су одговарали на питања Кахоот квиза, али су у исто време и чинили тимове. Одређена доза такмичарског духа која се постигла на овај начин омогућила је да сви ученици буду укључени у процес учења и обнове информатичке и биолошке појмове које су научили у трећем разреду.  

ЛЕПЕ ВЕСТИ

Радови на реконструкцији кровног покривача дошли су до самог краја. Завршетком ових радова, а након прошлогодишње комплетне санације фасаде, спољашњост школског објекта биће у потпуности обновљена. Корак по корак, за садашње и будуће генерације, планирамо даље активности за унапређење услова боравка, учења и рада у нашој школи.

МАГИЧНА РЕЧ ТОЛЕРАНЦИЈА

Учитељице Божана Јеверичић и Надежда Поповић реализовале су угледну активност на ЧОС-у, у одељењу 4-3, на тему „Деце има разне, ал свако дете је личност. Разлике нису казне, у разликама је наша сличност“. Циљ активности је развијање толеранције и сарадничких односа, примена толеранције и самопроцена ученика да ли су довољно толерантни.

НАШИ УЧЕНИЦУ ЧИТАЛИ НА ОТВОРЕНОМ

Ученици наше школе учествовали су у пројекту „Читање на отвореном“. Читали су цитате о значају књиге и разменили књиге у оквиру постављене мале библиотеке на отвореном која се налази у Малом парку. Наши ученици увек су расположени да промовишу књигу, читање и библиотеку.